من خواستگاری دارم که همه ی موارد معیار هایم را غیر از نماز خواندن را دارد امام فرد با اخلاق و معتقدی است. تکلیف بنده چیست؟
پاسخ:بسم الله الرحمن الرحیم
آنچه که از رسول خدا نقل شده برای انتخاب همسر، چه زن نسبت به انتخاب شوهر و چه شوهر نسبت به انتخاب همسر، دو تا گزینه‌ی اصلی است که پیغمبر می‌فرماید ایمان و اخلاق. ایمان هم تعریف دارد. امام صادق ع می‌فرماید «ان یُطاع الله و ولایعصی»[1] ایمان یعنی اطاعت از پروردگار و ترک نافرمانی خدا.
نسبت به اینموردی که می‌فرمایند قطعا کسی که نماز نمی‌خواند نافرمانی خدا را می‌کند و اطاعت خدا را انجام نمی‌دهد. حالا بعضی‌ها هستند که نماز را از روی نادانی و جهالت، نادانی نه از روی غرض و تعمد. نماز اگر نمی‌خوانند چون اطلاعی ندارد، اطلاع دینی‌اش ضعیف است. من پیشنهادم این است که اگر بشود این خواستگاری که در بحث نماز خواندن ضعیف است تشویقش کرد نمازش را، چون امتیازات خوبی دارد، و همینطور که اظهار کردند از نظر رفتاری و اخلاقی و خانوادگی خوبند ولی نماز نمی‌خوانند، نماز بالاخره قطعا مردی که خدا برایش اهمیت ندارد، همسر و دیگران هم برای او جایگاهی ندارند و در عرف عوام مردم هم عنوان می‌کنند از کسی که از خدا نمی‌ترسد، خوب وقتی خدا در زندگی این فرد پیدا نکرده و خدا را باور ندارد، قطعا همسر را هم باور نخواهد داشت.
من پیشنهادم این است که اگر انشاءالله بتوان او را تشویقش کنند به سمت نماز خواندن که خدمت بزرگی است برای این فرد و ثواب بزرگی است برای این خانم، اما اگر نماز نمی‌خوانم، چون حساب نسل و آینده است و فرزندان اینهاست، این ازدواج را من به صلاح نمی‌دانم و ناامید هم نشود، قرآن هم می‌فرماید «عَسى‏ أَنْ تُحِبُّوا شَيْئاً وَ هُوَ شَرٌّ لَكُم»[2] چه بسا چیزهایی دوست می‌دارید ولی شر شماست «وَ عَسى‏ أَنْ تَكْرَهُوا شَيْئاً وَ هُوَ خَيْرٌ لَكُم»[3] یک چیزهایی را شما بدتان می‌آید ولی بخیرتان است. صبر کنید و بخدا بسپارید، روی گزینه‌ها و معیارهای ازدواج هم کوتاه نیایید.
[1] الکافی ج2 ص33
[2] بقره آیه216
[3] همان

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
0 کاراکتر ها
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟
طراحی و پشتیبانی توسط گروه نرم افزاری رسانه